Değerli ziyaretçimiz;
     Biyografimde, bireysel ve kurumsal anlamda deneyimlerimi, birikim ve becerilerimi özetler halinde bilgilerinize sunarım. Gösterdiğiniz ilgi ve alaka için şimdiden teşekkür ederim.
              Saygılarımla.

Engin MERT

Hakkımda

       Engin MERT, 1978 yılı İstanbul doğumludur. İlkokulu Ressam Şevket DAĞ İlkokulu'nda tamamladıktan sonra orta öğrenimini Genç Osman Otaokulu'nda tam gün okuyarak devam ettirmiştir. O dönemin rağbetine istinaden meslek lisesi sınavlarına girerek Türkiye'nin köklü okullarından Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi'ni kazanmıştır. Lisede birinci senesinin sonunda gösterdiği başarı neticesinde Sultanahmet Teknik Lisesi'ne geçmeye hak kazanmıştır. Böyleklikle ilk senesinde makine resim bilgilerini geliştirdikten sonra teknik lisede talaşlı ve talaşsız imalat, model, döküm, elektrik ve mekanik üzerine eğitim almıştır. Dört senede tamamlaması gereken lise eğitiminin üçüncü yılında üniversite sınavlarına girerek Balıkesir Üniversitesine girmeye hak kazanmıştır. Üniversite eğitiminde metalurji ihtisası yaparak başarı ile bitirmiştir. Üniversite eğimi esnasında stajını Yılmaz Redüktör A.Ş. firmasında yapmıştır.

        Üniversite eğiminin ardından askerlik vazifesi dönemine kadar Akal Surface Finishing Systems firmasında üretim şefliği yaparak ilk profesyonel iş hayatına adım atmıştır. Askerlik vazifesini İzmir ve Adana olmak üzere başarı belgesi alarak tamamlamıştır.

        1999 yılında askerlik vazifesini tamamladıktan sonra staj yaptığı Yılmaz Redüktör A.Ş. firmasında planlama opratörü olarak göreve başlamıştır. Kısa sürede gösterdiği başarılar neticesinde;
                                        - Planlama Kısım Amiri
                                        - Planlama Üretim Şefi
                                        - Planlama Müdür Yardımcısı ünvanlarını almaya hak kazanmıştır. 
           Ayrıca;
                                        - İşyeri Yürütme Kurulu üyeliği
                                        - Fabrika Üst Yönetim üyeliğine hak kazanarak başarılı çalışma hayatına devam etmiştir.

           Yaklaşık beş yıl süren bu deneyiminde ISO:9000, Toplam Kalite Yönetimi, Yalın Üretim, Kai-Zen, 6S vb. eğitimlerini tamamlayarak kendini geliştirmeye devam etmiştir. Yine aynı yıllar içersinde Türkiye'de ilklerden bir deneyime imza atmıştır. Dönemin şartlarında Dial-Up usülü ile çalışan internet üzerinden online sipariş takibini hem işletmiş hemde yönetmiştir. Tüm bu profesyonel edindiği tecrübeler neticesinde IFS ERP proje liderlerinden biri olmuştur.

                                      - Stok Kodlama Sistemi,
                                      - İş Emri, rota ve algoritma sistemi,
                                      - Planlama, satınalma, lojistik,
                                      - Raporlama, karar ve destek konularında uzmanlaşak ekstra bayi toplantıları organizasoylarında aktif rol almış ve sunuculuk yaparak akışı kumanda etmiştir. Akabinde gece resepsiyonları, kuruluş yıldönümü organizasyonlarında da aktif rol almıştır.

           2004 yılında aldığı kariyer teklifi neticesinde sekör değiştirerek 1957 yılından beri faaliyet gösteren sektörün köklü kuruluşlarından Uyar Saraciye firmasına transfer olmuştur. Bu firmada Planlama ve Satınalma Müdürü olarak göreve başlamış kısa sürede Fabrika Müdürlüğü'ne kadar yükselmiştir. Başarılı çalışmaları neticesinde iki kez polis okulları ihalesini üst üste kazanılmasında etkili rol almıştır. Ayrıca; Dönemin şartlarında marketing devi BİM firmasından ilk yerli valiz ihalesini kazanmıştır. Bu firmada daha önce tecrübe ettiği konulara ek olarak;

                                      - Online mağaza stok ve lojistik yönetimi,
                                      - Konuşan Kod Sistemi,
                                      - Saraciye sektöründe İlk fabrikasyon bant usülü üretim sistemi,
                                      - Exposition'da dönemsel sipariş alma ve kota sistemlerinin uygulanmasında liderlik etmiştir.

                  2009 yılı döviz bazlı piyasa şartlarından dolayı firmanın küçülme kararına istinaden proje yönetimi için Urgan Ayakkabı firması ile anlaşan Engin MERT, yakın ancak yeni bir sektörle tanışmıştır. Büyük hızla büyüyen bu firma için ERP projesini başlatarak firmanın kurumsal anlamda yol kat etmesinde katkı sağlamayı hedeflemiştir. Sıfırdan tüm alt yapının oluşturulması, otokontrol yöntemlerinin hayata geçirilmesi, Düzeltici ve önleyici faaliyetlerin işler hale getirilmesi, Step by step uygulaması vb. aplikasyonları hayata geçirmiştir.

              Sonrasında yeni bir yatırım ve iştirak-üretim olarak ayakkabı sektörüne giren Demas Ayakkabı firması ile yoluna devam eden Engin MERT, firmanın kuruluşundan bu yana sekiz yıl çalışarak uzun emekleri neticesinde; Flo, Kinetix, Dockers, Polaris, Bambi, Mp, Dunlop, Zara, Hummel, Divares, Boyner, Özdilek, Koton, LC Waikiki vb. birçok ulusal ve uluslar arası firmalara üretim yapılmasında aktif rol almıştır. İki kez firmanın büyüme amaçlı tesislerini genişletme çalışmalarında etkin olmuştur.

                   Kariyerine genel koordinatörlük sonrasında genel müdürlük ekleyerek devam eden Engin MERT, soccer, futsal, krampon alanında faaliyet gösteren Cross Ayakkabıda devam etmektedir.